Prisimintas vienas svarbiausių metų renginių – pasaulinė paroda „EXPO 2015“

FB-UA419016Gruodžio 2 d. LDK Valdovų rūmuose Vilniuje prisimintas vienas atsakingiausių Lietuvos pristatymo tarptautinėje arenoje renginių – pasaulinė paroda „EXPO 2015“, vykusi Milane.

„Per šešis mėnesius pasauliui parodyta Lietuvos istorija ir dabartis, pristatyta mūsų kultūra ir tradicijos, pasiekimai mokslo ir darnaus vystymo srityse, galimybės apsilankyti Lietuvoje ir pasimėgauti lietuviškais patiekalais, pasigėrėti nuostabia gamta. Visa tai profesionaliai ir atkakliai darė mūsų žmonės, kuriems norisi iš visos širdies padėkoti už puikiai atliktą darbą“, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. Pasak ministro, ne mažiau svarbu ir tai, kas liks po parodos – vien tik įspūdžiai, ar ir konkretūs rezultatai, materialinis paveldas.

Šešis mėnesius Milane vykusi pasaulinė paroda „Expo 2015“ Lietuvai buvo itin sėkminga. Kaip ir tikėtasi, mūsų šalies paviljoną per tą laiką aplankė per pusantro milijono žmonių.

Nuo gegužės 1 d. iki spalio 31 d. vykusios parodos tema – „Pamaitinti planetą, energija gyvenimui“. Viena iš dviejų Lietuvos paviljono salių, skirta mūsų kulinarinei istorijai, tradicijoms ir vertybėms, akcentavo Lietuvos grožį, turtingumą, ilgaamžius ryšius su kitomis pasaulio valstybėmis, tarp jų su Italija ir konkrečiai su parodos miestu Milanu. Didelio italų susidomėjimo sulaukė eksponatai iš Lietuvos dailės muziejaus ir LDK Valdovų rūmų.

Į Milaną nuvežta Bonos Sforcos laikų šakutė ir keli kasinėjimų Lietuvoje metu rasti kokliai su Milano simbolika paskatino surengti didelę Lietuvos valdovų rūmų parodą viename svarbiausių Milano muziejų – istorinėje Sforcų pilyje. Šią parodą Lietuvos nacionalinės dienos išvakarėse atidarė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Lankytojus maloniai stebino ir gausios lietuviško maisto degustacijos šių dienų Lietuvos pristatymui skirtoje paviljono Baltojoje salėje. Savo produkciją per šešis mėnesius čia spėjo pristatyti kelios dešimtys mūsų šalies įmonių. Ekologiško maisto pristatymai ir ypač lietuviško mineralinio vandens „Vytautas“ dalinimo akcijos, vykusios visą parodos laikotarpį, padėjo paviljonui pelnyti lyderio pozicijas vienoje iš Italijos aplinkos ministerijos organizuoto Darnios parodos konkurso kategorijų.

„EXPO 2015“ parodoje dalyvavo per 140 šalių iš viso pasaulio. Geriausias kulinarines tradicijas ir savo kultūrą šalys pristatė didesniame kaip 100 ha plote. 53 šalys, tarp jų ir Lietuva, turėjo atskirus paviljonus. Pasaulinėje parodoje Lietuva prisistatė jau 11 kartą. Šešis kartus už Lietuvos pristatymą tokiose parodose buvo atsakinga Aplinkos ministerija.

Artimiausia tarptautinė EXPO paroda 2017 m. vyks Astanoje (Kazachstanas), o būsima pasaulinė paroda Dubajuje (JAE) atsidarys 2020 m. rudenį ir vyks iki 2021 pavasario, kai ši šalis minės savo 50-ąjį jubiliejų.

Lietuva jau apsisprendusi dalyvauti tarptautinėje parodoje „EXPO 2017“ Astanoje ir pradeda jai ruoštis. Paroda, kurios tema „Ateities energetika“, tikisi sulaukti ne mažiau kaip šimto dalyvių ir 5 milijonų lankytojų.