Lietuvai paroda buvo sėkminga

HL9G5046Šešis mėnesius Milane vykusi pasaulinė paroda „Expo 2015“ Lietuvai buvo itin sėkminga. Kaip ir tikėtasi mūsų šalies paviljoną per tą laiką aplankė per pusantro milijono žmonių – ypač daug lankytojų sulaukta rugsėjį ir spalį.

Lietuvos paviljonas puikiai atspindėjo parodos temą „Pamaitinti planetą, energija gyvenimui“. Viena iš dviejų paviljono salių skirtas mūsų kulinarinei istorijai, tradicijoms ir vertybėms akcentavo Lietuvos grožį, turtingumą, ilgaamžius ryšius su kitomis pasaulio valstybėmis, tarp jų su Italija ir Milanu. Didelio italų susidomėjimo sulaukė eksponatai iš Lietuvos dailės muziejaus ir Valdovų rūmų. Į Milaną nuvežta Bonos Sforcos laikų šakutė ir keli kokliai su Milano simbolika davė dingstį šią vasarą surengti didelę Lietuvos valdovų rūmų parodą viename svarbiausių Milano muziejų – istorinėje Sforcų pilyje.

Lankytojus maloniai stebino ir gausios lietuviško maisto degustacijos šių dienų Lietuvos pristatymui skirtoje paviljono baltojoje salėje. Savo produkciją per šešis mėnesius čia spėjo pristatyti kelios dešimtys mūsų šalies įmonių. Ekologiško maisto pristatymai ir ypač lietuviško mineralinio vandens „Vytautas“ dalinimo akcijos, vykusios visą parodos laikotarpį, padėjo paviljonui pelnyti lyderio pozicijas vienoje iš Italijos Aplinkos ministerijos organizuoto darnios parodos konkurso kategorijų.

Ypač turtinga šį kartą buvo kultūrinė Lietuvos dalyvavimo parodoje programa, kuria vainikavo Nacionalinės dienos proga atidaryta ir tris savaites vykusi Lietuvos Valdovų rūmų paroda Sforcų pilyje bei Vilniaus mokytojų namų mišraus choro „Bel Canto“ ir sostinės savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinio orkestro koncertai Milane. Ne mažiau įspūdingi parodos lankytojams pasirodė ir jaunųjų šokėjų (Panevėžio kolektyvas „Pynimėlis“ ir N. Vilnios Gedimino gimnazijos grupė „Saulės žiedas“), muzikinių grupių „Sutaras“, „Vydraga“, „Blezdinga“, „Trys keturiose“, „Subtilu-Z“, „Esatis“, atlikėjų Sauliaus ir Donato Petreikių, Dimitrijaus Golovanovo, Petro ir Dominyko Vyšniauskų koncertai, originalių Severijos Inčirauskaitės – Kriaunevičienės ir Jolitos Vaitkutės darbų taip pat Lietuvos fotomenininkų ir spaudos fotografų parodos.

Be tradicinių lietuviškų maisto produktų ir gėrimų pristatymų, kurių metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas mūsų tautiniam paveldui, paviljone netrūko ir šiuolaikinės virtuvės meistrų – pasaulinį pripažinimą pelniusį šokoladą pristatinėjo „Chocolate Naive“ komanda, originalia kava vaišino Vilniaus kavinė „Crooked Nose & Coffee Stories“, desertus demonstravo „Virtuvės mitų griovėjai“, o baigiamąją vakarienę paviljono svečiams surengė geriausio Lietuvos virtuvės šefo titulą dvejus metus iš eilės iškovojęs Deivydas Praspaliauskas.

Lietuvos paviljonas susilaukė daug aukštų ir garbingų svečių iš Lietuvos ir kitų šalių. Lietuvos prisistatymą pasaulinėje parodoje teigiamai įvertino Nacionalinės dienos metu parodoje dalyvavusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, gerų atsiliepimų ekspozicijos kūrėjams ir paviljono komandai nešykštėjo ir spalio mėnesį paviljone apsilankęs LR Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kitomis progomis čia buvę aplinkos ir žemės ūkio ministrai, ES sveikatos ir maisto saugos komisaras Vytenis Andriukaitis, įvairių Lietuvos miestų merai, įmonių vadovai, verslininkai. Lietuvos paviljone taip pat lankėsi Estijos premjeras Taavi Rõivas, Jungtinių Arabų Emyratų karūnuotasis princas Hamdan bin Mohammed Al Maktoum‘as, Milano meras Giuliano Pisapia, oficialios Vokietijos, Prancūzijos, JAV, Lenkijos, Kazachstano, Ispanijos, Meksikos ir kitų šalių delegacijos.

Per šešis parodos mėnesius ją aplankė 62 valstybių vadovai, per 200 ministrų,14 Europos Komisijos narių, ryškiausios muzikos, sporto, kino, madų žvaigždės ir, žinoma, garsiausi virtuvės meistrai iš Italijos ir kitų pasaulio valstybių.  Iš viso per šešis mėnesius pasaulinę parodą Milane aplankė daugiau kaip dvidešimt milijonų žmonių.